ATRAKCJE W REJONIE

chata.z.widokiem.logo.czarne„Chata z widokiem” zlokalizowano jest u stóp dwóch beskidzkich pasm,  Beskidu Małego i Pasma Pewelskiego. Rejon ten stwarza wspaniałe okoliczności do malowniczych wędrówek, gdzie każdy odnajdzie coś pięknego dla siebie, zarówno latem, jak i zimą. Malowniczość stwarza też wspaniałe warunki dla pasjonatów fotografii pejzażowej, a niskie zanieczyszczenia światłami w nocy, możliwość fotografowania nocnego nieba.

Beskid Mały:
Inicjator turystyki w polskich Beskidach Kazimierz Ignacy Sosnowski tak pisał o Beskidzie Małym:

„… to dziecko piękne, miłe, powabne i zajmujące, w dobra przyrodzone uposażone, uwagi, poznania i miłości godne, którego jedynym defektem, ściągającym nań niechęć niesłuszną, jest to, że jest niższe wzrostem od innej braci beskidzkiej”.

Jest to grupa górska o długości około 35 km i szerokości 12 km, przedzielona Doliną Soły, leżące  w obrębie Beskidów Zachodnich. Znaczna część jego terenów zaliczana jest do parku Krajobrazowego Beskidu Małego.

Dla turystów jest to obszar łatwo dostępny, z wszystkich stron otoczony dobrymi drogami. Posiada gęstą sieć szlaków turystyki pieszej, narciarskiej i rowerowej, na terenie pasma pobliskiego „Chacie z widokiem” zlokalizowano kilka schronisk, w tym:

  • schronisko PTTK Leskowiec, u podnóża Gronia Jana Pawła II
  • studencka Chatka pod Potrójną
  • Chatka Gibasowka

Czerwony szlak wiodący z Żarnówki Małej, przez Żar, dalej Kiczerę, od Przełęczy Kocierskiej aż do Leskowca zaliczany jest do Małopolskiego szlaku Papieskiego, gdyż w młodości właśnie rejon od Przełęczy Kocierskiej, po Leskowiec i groń Jana Pawła II na część którego nosi on swe imię, był odwiedzany w młodości, przez urodzonego w niedalekich Wadowicach Jana Pawła II.

Szlaki cechują się niskim stopniem trudności, oferując duże walory pejzażowe i poznawcze. Znajdują się tu piękne jaskinie: Jaskinia Lodowa, Czarne Działy, Grota Komonieckiego do której wejście częściowo osłonięte jest oryginalnym wodospadem utworzonym przez strumień płynący po płycie stropowej jaskini oraz największy wodospad Beskidu Małego zwany Dusiołkiem.

W rejonie Beskidu Małego jest wiele zabytków sztuki, architektury i kultury materialnej. Są to dzwonnice loretańskie, stare chałupy, zabytkowe figurki, kapliczki, krzyże i niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy.

Przekładowe zdjęcia z czerwonego szlaku, rejon Łamana Skała,  Rozstaje Anula, Smrekowica, Leskowiec…

Pasmo Pewelskie
Niewielkie pasmo górskie, zaliczane przez różnych kartografów do Beskidu Makowskiego, lub Żywieckiego. W niektórych przewodnikach i na niektórych mapach nazywane jest czasami Pasmem Pewelsko-Ślemieńskim lub Czeretnikami. Pasmo Pewelskie ma długość około 15 km. Biegnie od doliny Koszarawy w Pewli Małej w północno-wschodnim kierunku do doliny Kocońki. Południowo-wschodnie zbocza pasma opadają do doliny Pewlicy (wschodniej) i Lachówki, północno-zachodnie do Kotliny Żywieckiej i doliny Łękawki. Doliny tych rzek i potoków całkowicie oddzielają Pasmo Pewelskie od sąsiednich pasm górskich, jedynie przez Przełęcz Hucisko łączy się ono z Pasmem Laskowskim.

Pasmo cechuje się łagodnie nachylonymi stokami, o licznych rozległych polanach i halach, dzięki czemu jest ono wyjątkowo malownicze oferując rozległe widoki na pobliskie gminy, oraz pasma górskie.

Nie tylko góry…
Atrakcją najbliższej okolicy jest skansen w Ślemieniu (2km od Chaty), szlak architektury drewnianej, na którym to znajdujemy zabytkowy kościółek pod wezwaniem Św. Andrzeja w Gilowicach, oraz Kaplica Serca Pana Jezusa w Rychwałdzie. Z innych ciekawych miejsc sakralnych znajdujących się w najbliższej okolicy, to sanktuarium Maryjne na Jasnej Górce w Ślemieniu, oraz w Rychwałdzie. Te wszystkie miejsca można bez większego wysiłku przemierzyć również rowerem.

Klip promujący walory krajobrazowe, oraz kulturowe Gminy Ślemień, do której granic należy wieś Kocoń.

W odległości około 20km na zachód od Koconia znajduje się zabytkowe i znane w Polsce miasto Żywiec, z licznymi zabytkami: Pałac Habsburgów, Muzeum Regionalne, muzeum Browaru Żywiec. Po drodze miniemy sztuczny zbiornik – Zalew Żywiecki, będący zbiornikiem retencyjnym na rzece Sole, położony na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Z nad brzegów jeziora można podziwiać piękną panoramę na trzy pasma górskie, Beskid Mały, Śląski i Żywiecki z dominującymi masywami: Skrzycznego (najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego), Pilskiem i Babią Górą.

Jezioro Żywieckie jest popularnym miejscem wypoczynku, umożliwiając uprawiania sportów wodnych. Nad brzegami jeziora znajdują się ośrodki żeglarskie, oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. W obrębie brzegów natrafimy na punkty gastronomiczne, oraz sztuczne plaże. Zbiornik licznie odwiedzany jest przez wędkarzy dla których oferuje dogodne warunki do połowy wielu gatunków ryb słodkowodnych. W okresie letnim po jeziorze kursuje również statek wycieczkowy.

Jezioro Żywieckie to piękne miejsce na letni wypoczynek…

Bezpośrednio w tym rejonie, w odległości około 28km od chaty, znajduje się równie charakterystyczna dla tego rejonu góra Żar, ze zbiornikiem wodnym elektrowni szczytowo-pompowej na szczycie. U podnóża góry zlokalizowano park linowy dla dzieci i dorosłych, oraz całoroczny tor saneczkowy, na Żar wjeżdża kolejka linowo-terenowa, na której to linii kursują wagoniki sprowadzone z Gubałówki w Zakopanem, po wymianie tamtejszych na nowe. Na stokach Żaru znajduje się lotnisko i szkoła szybownictwa. Zmierzając w kierunku Żaru, poruszać będziemy się doliną rzeki Soły, przedzielającej pasmo Beskidu Małego, mijając efektowne zapory wodne i kolejne zbiorniki w Tresnej, oraz Międzybrodziu.

Beskid Mały oferuje wiele pięknych i ciekawych miejsc, w tym znany i malowniczy szczyt Żar, na który można dotrzeć kolejka linowo-terenową…

Z kolei kierując się z Koconia w kierunku wschodnim, po 15 km docieramy do Suchej Beskidzkiej z Parkiem Pałacowym i zamkiem nazywanym „Małym Wawelem”, a jadąc dalej można dotrzeć do Zawoi (najdłuższej wsi polskiej) – gdzie dla bardziej zaawansowanych turystów czeka Babia Góra, nazywana inaczej Królową Beskidów – gdyż jest to najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego.

Beskid Żywiecki – Babia Góra…

Właściciele gospodarstwa „Chata z widokiem” służą chętnie obszerną wiedzą n/t miejsc wartych zobaczenia, a nie objętych w opisie.

Atrakcje zimowe
Możliwość dowozu gości na pobliskie stoki narciarskie:

  • ośrodek narciarski Przyłęków – około 15km
  • kompleks narciarski Pilsko około 30km
  • Góra Żar -18 km
  • Czarny Groń około 40km

Prócz tego istnieje możliwość organizowania kuligów, oraz jazdy na sankach

Przydatne linki:

Zapraszamy…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *